Preskočiť na obsah

Ochránili sme oznamovateľa, ktorý upozornil na zmanipulované tendre

  • by

Oznámenie nekalej praktiky predstavuje pre zamestnanca riziko, aj keď je na vedúcej pozícii. Dokazuje to aj najnovší prípad, v ktorom sme ochranu udelili práve vedúcemu pracovníkovi.   

Ten upozornil svojho zamestnávateľa na viaceré zmanipulované tendre v hodnote niekoľkých miliónov eur. Od momentu jeho oznámenia čelil rôznym odvetným opatreniam zo strany zamestnávateľa, okrem iného mu zrušil dočasné vedenie odboru bez toho, aby za neho mal náhradu.  

Zodpovedný zamestnanec podal aj trestné oznámenie vo veci podozrenia zo spáchania trestného činu machinácií pri verejnom obstarávaní na Úrad špeciálnej prokuratúry.  

Príbeh s dobrým začiatkom 

Pár dní na to, ako sa o tento prípad začal zaujímať aj náš úrad a kontaktovali sme dozorujúceho prokurátora, dostal zamestnanec podniku status chráneného oznamovateľa. Vďaka tomu teraz bude musieť náš úrad odsúhlasiť každý pracovný úkon, ktorý voči nemu zamestnávateľ podnikne.  

Na jednej strane sa môže zdať, že vyššia pozícia v zamestnaní bude pre whistleblowera znamenať menšie riziko, je predsa “šéf”.   

Opak je však pravdou. S vyššou funkciou prichádza spravidla aj vyššia zodpovednosť a vedúci pracovník či manažér preto zvyčajne “vidí” viac. To však neznamená, že ho jeho zamestnávateľ bude chrániť, napriek tomu, že by odhalenie podvodu malo byť aj v jeho záujme. 

O samotnom prípade rozhodne vyšetrovanie a súd, my sme však dokázali ochrániť oznamovateľa pred odvetou zo strany zamestnávateľa.  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *